Class 6A Texas high school playoff scores, pairings

0 Ratings

CLASS 6A DIVISION I

Region I

Area

Euless Trinity 44, EP Franklin 28

Southlake Carroll 41, DeSoto 20

Arlington Lamar 49, Odessa Permian 35

Duncanville 38, Lewisville 0

Regional

Euless Trinity (10-1) vs. Southlake Carroll (12-0), 7 p.m. Friday, Denton's Apogee Stadium

Arlington Lamar (11-1) vs. Duncanville (11-0), 7:30 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium

Region II

Area

Allen 52, Rockwall 40

The Woodlands 53, Round Rock Cedar Ridge 50

Waco Midway 56, Garland Sachse 28

Klein Oak 66, Round Rock 59, 2OT

Regional

Allen (12-0) vs. The Woodlands (9-3), 1 p.m. Saturday, Waco's McLane Stadium

Waco Midway (10-1) vs. Klein Oak (10-2), 3 p.m. Saturday, College Station's Kyle Field

Region III

Area

Katy 58, Jersey Village 14

Galena Park North Shore 65, Dickinson 21

Cypress Fairbanks 31, Fort Bend Ridge Point 0

Humble Atascocita 63, Alief Hastings 35

Regional

Katy (11-1) vs. Galena Park North Shore (12-0), 7 p.m. Friday, Houston's NRG Stadium

Cypress-Fairbanks (10-2) vs. Humble Atascocita (11-1), 2 p.m. Saturday, Houston's NRG Stadium

Region IV

Area

Lake Travis 56, SA Madison 35

Weslaco 30, Laredo United 14

Converse Judson 63, SA Reagan 21

San Benito 43, PSJA North 35, OT

Regional

Lake Travis (10-1) vs. Weslaco (11-1), 4 p.m. Saturday, San Antonio's Alamodome

Converse Judson (11-0) vs. San Benito (8-4), 7:30 p.m. Friday, San Benito

___

CLASS 6A DIVISION II

Region I

Area

Haltom City 42, Midland Lee 27

Lewisville Hebron 57, Richardson Pearce 35

Amarillo Tascosa 35, Arlington 24

Mansfield Lake Ridge 50, Denton Guyer 42, 3OT

Regional

Haltom City (12-0) vs. Lewisville Hebron (8-4), 2 p.m. Saturday, Denton's Apogee Stadium

Amarillo Tascosa (9-3) vs. Mansfield Lake Ridge (9-2), 3:30 p.m. Saturday, Midland's Grande Stadium

Region II

Area

Longview 63, Prosper 17

Austin Vandegrift 28, Klein Collins 21, OT

Mesquite Horn 49, Wylie 31

Spring Westfield 24, Cypress Ranch 17, OT

Regional

Longview (12-0) vs. Austin Vandegrift (11-0), 6 p.m. Saturday, Waco's McLane Stadium

Mesquite Horn (5-7) vs. Spring Westfield (11-1), 7 p.m. Friday, Huntsville's Bowers Stadium

Region III

Area

Katy Tompkins 31, Cypress Falls 21

Beaumont West Brook 54, Houston Strake Jesuit 43

Cypress Creek 24, Katy Taylor 14

Humble Summer Creek 28, Houston Clear Lake 19

Regional

Katy Tompkins (10-2) vs. Beaumont West Brook (10-2), 6 p.m. Saturday, Houston's NRG Stadium

Cypress Creek (7-5) vs. Humble Summer Creek (9-2), 7 p.m. Friday, Houston's Rice Stadium

Region IV

Area

Austin Westlake 49, SA Northside Brennan 7

Edinburg Vela 65, Laredo Alexander 0

SA Northside Brandeis 31, Cibolo Steele 16

Brownsville Hanna 28, Eagle Pass 13

Regional

Austin Westlake (11-1) vs. Edinburg Vela (12-0), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi's Buc Stadium

SA Northside Brandeis (10-2) vs. Brownsville Hanna (10-1), noon Saturday, San Antonio's Alamodome

No comments found. Sign up or Login to rate and review content.